פוריות הגבר

מדוע מצב הפוריות של הגברים בישראל הולך ומתדרדר עם השנים? כיצד מגדירים חוסר פוריות? האם יש דרכים לטפל בה? על זאת ועוד, במאמר הבא:

חוסר פוריות מוגדר כחוסר יכולת של זוג להיכנס להריון לאחר שנה של קיום יחסי מין לא מוגנים. אנחנו עדים בשנים האחרונות לעלייה משמעותית ותלולה בזוגות הנזקקים לסיוע בכניסה להריון. ברפואה המערבית מטפלים באישה, ונוטים לשכוח, שבמחצית המקרים הסיבה לאי הפוריות, נעוצה בגבר.

מה יכול לגרום לגבר לסבול מכמות זרע נמוכה או לא איכותית?

1- חשיפה לקרינה (בעיקר בגברים שנוטים להשאיר את הטלפון הסלולארי בכיס המכנסיים)

2- בעיות גנטיות שונות

3- חסימה של צינור הזרע או הפרעה בזרימת הדם כמו במקרה של וריקוצלה, זיהום באיבר המין ועוד

4- חימום האשכים כמו במצב של מחלה זיהומית או לבישת תחתונים צמודים, שימוש בסאונה ועוד

5- אורח חיים הכולל שימוש בסמים, אלכוהול ועישון סיגריות

6- מחלות פנימיות כמו סכרת או בעיות הורמונליות שפוגעות בציר ההיפופיזה – אשכים

7- סיבוך של מחלת החזרת/זיבה וכולי.        

גורמי סיכון נוספים

* גיל – מעל גיל 40 איכות הזרע יורדת

* השמנה

* אורח חיים (כאמור למעלה)

* עודף פעילות מינית

* רכיבה ממושכת על אופניים או אופנועים

* פעילות גופנית אקססיבית

אבחנה

נעשית בראש וראשונה על פי בדיקת זרע. בניגוד לבדיקות של המערכות הנשיות, בדיקת זרע אינה פולשנית וזמינה יחסית בקלות.

מהו זרע תקין

– נפח הזירמה – 1.5 סמ"ק ומעלה.

– אחוז הזרע בתנועה – 40% ומעלה זרעים בתנועה (אחרי 4 שעות).

– ריכוז תאי הזרע – לפחות 20 מיליון ל-1 מ"ל. 

– מורפולוגיה (צורה תקינה של תאי הזרע) – קיימות שתי שיטות לקביעת הערך התקין. לראשונה מינימום של 50% צורות תקינות, ובשניה – הזרע חלש אם המורפולוגיה היא מתחת ל 4%, זרע בינוני בטווח של 5%-14% (אבל עדיין זרע שאפשר לעבוד איתו), ומעל 14% הזרע הוא טוב מאוד.

אזוספרמיה – היעדר מוחלט של זרעים בנוזל 

אוליגוספרמיה (היפוגונדיזם)– בעייה בייצור זרעים

חשוב מאוד לקחת בחשבון שלעיתים קרובות הבדיקה לא נלקחת בתנאים הנכונים (חשוב למשל להימנע מקיום יחסים עד יומיים לפני הבדיקה, לא לעשות מקלחת חמה באותו בוקר של מתן הבדיקה ועוד), ולכן לרוב רופא יסודי לא יסתפק בבדיקה אחת אם עולים ערכים לא תקינים בבדיקה אחת. כמו כן, לכל מעבדה יש את הערכים הנורמטיביים שלה, ולכן יש לוודא שהערכים שהתקבלו נורמליים מבחינת אותה מעבדה.

ישנם מקרים בהם אי הפוריות לא נובעת מבעיה באיכות הזרע, אלא מבעיה בשפיכת הזרע. לעיתים מדובר בשפיכה אחורית, מצב בו הזרע נדחף לשלפוחית השתן במקום החוצה מהפתח בפין. לא מאוד נפוץ. גם בעיות של הגעה ושמירה על זיקפה, יכולות לגרום לאי פוריות שניונית.

הטיפול המערבי

– נטילת הורמונים ו/או ויטמינים – מתאים רק לגברים מסויימים.

– לקיחת אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום.

– המנעות ממקלחות ארוכות חמות, סאונות ואמבטיות חמות. מעבר לתחתוני בוקסר רפויים

– טיפול בבעיות שפיכה אם קיימות.

– ניתוח לטיפול בבעייה חסימתית באשכים (וריקוצלה).

עם התקדמות הפרוצדרות הרפואיות במערב, ניתן היום להשתמש כמעט בכל זרע, גם בתוצאות שבעבר נחשבו לחסרות סיכוי. לרוב מבצעים "השבחת" זרע, בהליך בו מפרידים את הזרעים החזקים והתנועתיים ביותר מכל השאר, ואיתם מבצעים הזרעה. כאשר אין אפשרות לעשות השבחה, כיוון שהזרע חלש מידי, עוברים לפרוצדורה הנקראית ICSI – מיקרו מניפולציה (Intra Cytoplasmatic Sperm Injection), בה לוקחים תא זרע בודד ומחדירים אותו ישירות לביצית לשם הפריה. לאחר שנוצרת ההפרייה, משיבים את הזרע והביצית לרחם. לכאורה, הבעיה נפתרה.. אבל, לא לשכוח שכדי לעשות מיקרומניפולציה, האישה צריכה לעבור טיפולי הפרייה פולשניים ולקבל הורמונים רבים, על שלל תופעות הלוואי והסיכונים הכרוכים בכך. ואם זה לא מספיק, בעיה נוספת היא ריבוי ההפלות בפרוצדורה מסוג ICSI.

הגישה של הרפואה הסינית לקשיי פוריות גבריים

זרע מבחינה סינית נחשב למאוד יאנגי באיכות שלו (הסבר על יין ויאנג במאמר נוסף שכתבתי), מהסיבות הברורות, ולכן כמובן שנראה חסר יאנג כגורם לבעיות פוריות. אך מלבד היותו יאנגי, הזרע גם בעל איכויות יניות מתוקף היותו נושא ה- DNA של הגבר. הגורמים העיקריים לקשיי פוריות הינם:

חוסר יאנג הכליות – נגרם עקב עבודה פיזית מאומצת, קיום יחסי מין רב, חשיפה לקור ותזונה קרה. הסימפטומים יהיו – ירידה בחשק המיני, נטייה לקור, בקצות בקרסוליים, כאבי ברכיים וגב תחתון המוטבים בחימום, מראה חיוור, עייפות, יציאות רכות. הטיפול יכלול חימום היאנג, שיפור התנועתיות וחיזוק אנרגית הכליות.

חוסר יין הכליות עם אש מדומה – גיל מבוגר יותר בדרך כלל, תזונה חריפה ומחממת, תרופות שונות, עבודה עם מכשירים פולטי קרינה כמו מחשבים ניידים, שפיכה מרובה, אופי לחוץ וחסר שקט. הסימפטומים: גלי חום, חוסר שקט, חשק מיני מוגבר עם שפיכה יחסית מהירה, כאבי גב וברכיים שלא יוטבו בחימום. הטיפול יכלול קירור והזנת נוזלים של הכליות, שימוש בצמחי מרפא ותזונה מתאימה.

תקיעות אנרגיה או דם – יכול לקרות בכל הגילאים. מצב נפוץ בימינו (מקביל לעיתים קרובות לוריקוצלה או כל חסימה של צינור הזרע או כלי הדם שמגיעים לאשכים). יכולים להיות כאבים בשפיכה, כאבים באופן כללי – במתן שתן, כאבי ראש וכולי. הלשון סגלגלה או כהה, הבטן לא סובלת מגע, יציאות קשות או נטייה לעצירות. הטיפול יכלול צמחים מניעי דם ודיקור ממריץ.

לחות חמה במחמם התחתון – בעיקר יהיה בעקבות מצב של זיהום. נראה לשון עם חיפוי צהוב די עבה, יציאות רכות ומסריחות, גרד באזור איברי המין, נטייה לפטריות וריח רע מכפות הרגליים, הזעה דביקה, ייתכנו הפרשות מקצה הפין במקרה של זיהום מקומי או מחלת מין. הטיפול יכלול דיקור לסילוק החום, צמחים לסילוק הלחות ושינוי תזונתי. הדרכה להגיינה וקיום יחסי מין מוגנים נחוצה גם היא.

אש או יאנג הכבד שעולים מעלה – טיפוסי סטרס, נוטים להתפרץ ולכעוס, סומק בפנים, סובלים מחום, אוהבים בד"כ חריף ובשר אדום (מה שמחמיר את מצבם עוד יותר), נוטים לעשן או לצרוך אלכוהול. סימפטומים – חשק מיני מוגבר, פנטזיות מיניות מאוד אקטיביות, נטייה לשפיכה מוקדמת יותר. יציאות מסריחות, יכולה להיות עצירות. דופק מהיר, תחושות חום לאורך כל היום. הטיפול משלב צמחים מסלקי אש, דיקור מרגיע כבד ומזין נוזלים במידת הצורך, שינוי תזונתי והפחתה של כל מייצרי החום הפנימיים שהוזכרו לעיל.

 

תזונה באופן כללי היא כלי שאפשר לומר, חובה, להיעזר בו לטיפול בבעיות פוריות. חשוב ביותר להפחית ולהימנע ככל שניתן ממזון מתועש, חריף, בשר אדום, אוכל מתובל מאוד, אלכוהול, סמים וסיגריות.

חשוב ומומלץ לצרוך מזונות עשירים באבץ כמו שיבולת שועל, דגנים מלאים, דגים וביצים. אגוזי מקדמיה, פטריות שיטאקי ועוד.

לסיום, לעיתים קרובות השילוב בין רפואה מערבית לרפואה סינית הוא שילוב מנצח. אם אין לחץ של זמן מצד הזוג (מפאת גיל בעיקר), אני ממליצה לתת לרפואה הסינית זמן לעבוד בזכות עצמה למשך 3-6 חודשים. במידה ויש לחץ של זמן, אני ממליצה להיעזר ברפואה המערבית על כל הטוב שיש לה להציע, אבל, לא לשכוח לחזור ולטפל באיכות הזרע גם כאשר ההריון המיוחל מושג בעזרת השבחת זרע או מיקרו מניפולציה. בעיניי, כשם שמחזור תקין בנשים הוא ה-ברומטר למצב הבריאותי האמיתי של האישי, כך הזרע הוא הברומטר החשוב ביותר למצבו הבריאותי של כל גבר.

    Legend

    * Required