חיזוק מערכת החיסון בילדים

מערכת החיסון – האם ניתן לחזק אותה בילדינו?

 

אין ספק שילד חולה זה הדבר הכי מעציב ומטריד עבור ההורים. כאשר מגיעים אליי לקליניקה הורים שמבקשים לחזק את מערכת החיסון של ילדיהם, הם לרוב מיואשים, עייפים ודואגים.

מדוע ילדים חולים לעיתים קרובות יותר ממבוגרים? מדוע הם סובלים יותר מנזלת חוזרת, דלקות אוזניים, שלשולים ו/או שיעול מאשר המבוגרים? זאת משום שמערכת החיסון שלהם, שברפואה הסינית משוייכת בעיקר לריאות, טרם הבשילה. ילדים נולדים, על פי התפיסה הסינית, עם מערכת עיכול חלשה, ומערכת נשימה חלשה. לכן אנו רואים תופעות או מחלות ילדות הקשורות בעיקר לעיכול ונשימה.

רבות מן המחלות הללו קשורות בעודף של נוזלים בגוף. אנחנו רואים לעיתים קרובות ילדים עם נזלת שכאילו לא נגמרת. אותם ילדים יסבלו לרוב גם מנוזלים באוזניים, יציאות רכות יחסית ולעיתים גם משקד שלישי (ידוע גם בשם אדנואידים או פוליפים). כל התופעות האלו הם ביטוי של נוזלים או לחות עודפת בגוף. אצל מבוגרים מרבית הנוזלים העודפים מפונים דרך מערכת העיכול. גם למערכת הנשימה/הריאות, יש תפקיד חשוב בפיזור נוזלים בגוף על ידי נשימה תקינה. כאמור, אצל ילדים שתי המערכות הללו חלשות מלידה, ומגיעות לבשלותן רק סביב גיל 7, ועל כן הנטייה לצבור את הנוזלים האלה.

 

אז מה עושים?

קודם כל, חשוב לדעת, יש מה לעשות! יש פתרונות רבים ולא חייבים תמיד לגמור בניתוח כפתורים או ניתוח להסרת אדנואיד/שקד שלישי. העבודה מתחלקת לכמה מישורים. חלקם מתבצעים על ידי בקליניקה, וחלקם על ידי ההורים בבית.

 

שונישין – טיפול פנטסטי לסילוק נוזלים וחיזוק מערכת החיסון בילדים. מדובר בטיפול ברפואה יפנית, אשר נשען על הרפואה הסינית בהבדל אחד קטן אבל גדול.. אין שימוש במחטים. ניתן לקרוא עוד על שונישין. במסגרת הטיפול בשונישין אני נותנת להורים ולילדים שיעורי בית קצרים ויעילים ביותר, אותם הם מבצעים מידי ערב או בוקר. מדובר בתרגילים שאורכים כדקה שתיים, והם לפעמים מביאים לשינוי גדול לא פחות מהשינוי שמתרחש בחדר הטיפולים.

 

תזונה – הפחתה של מזונות מלחלחים. בראש ובראשונה ההמלצה היא להפחית במתוק. מתוק הוא טעם שמייצר עומס על מערכת העיכול, עומס של לחות. יש להפחית בחטיפים, מתוקים ובכלל מזונות עתירי שומן בילדים שסובלים מנוזלים באוזניים, נזלות חוזרות, שקד שלישי וכולי. גם הפחתה של מוצרי חלב תסייע לחלק מהילדים. הדרך היעילה ביותר היא להפסיק ל-4 שבועות מוצרי חלב לגמרי, ואם יש שיפור להתמיד. אם אין שיפור אז כנראה שלא זה מקור הבעיה.

 

דיקור סיני – יש מקרים בהם אני כן בוחרת להשתמש בכלי של הדיקור בגלל עוצמתו הגדולה. בדרך כלל אבחר לשלב דיקור במקרים כרוניים יותר, כאשר יש ירידה בשמיעה למשל, כאשר נקבע כבר מועד לניתוח כפתורים וכולי. חשוב לציין שמרבית הילדים לא מרגישים בכלל שהמחט חדרה את העור, כיוון שמדובר במחטים מיוחדות לילדים.

 

צמחי מרפא סיניים – שילוב של צמחי מרפא מקדם מאוד את השיפור. בשלב ראשון אני משלבת צמחים שמסלקים את הלחות והנוזלים העודפים. לאחר שהמצב משתפר משמעותית (אין נזלת, השקד השלישי מתכווץ, השיעול פוסק ואפילו השמיעה משתפרת), ניתן לעבור לפורמולה שמחזקת את מערכת החיסון.

 

אתם מוזמנים ליצור קשר בכל שאלה נוספת. בריאות לכולנו ושנה טובה.

    Legend

    * Required